Athletic Hall of Fame

Aurora Alumni Association

 

Athletic Hall of Fame

Established 1982 

 

Inducted 2007

Dick Bliss: Coach
A.H.S. Athletic Director: 18 years
A.H.S. Head Wrestling Coach – 36+ years
As Coach: High School Championship Team (1995), 11 League Championship Teams, 65 Individual League Champions, 66 Individual Sectional Champions, 22 Individual District Champs, 71 Individual State Qualifiers, 40 Individual State Place Winners, 7 Individual State Champions, Two Time Ohio Wrestling Coach of the Year, Member of Ohio Wrestling Hall of Fame  

Inducted 2003

Mark Telerico – Class of 1987
A.H.S.: Golf – 2 Letters, Two Time ESC Golf First Team, Individual State Champion
Miami University: Golf – 4 Letters, Two Time All Mid-American Conference, Three time NCAA Qualifier
Professional Golf: Three Years – Canadian Honda Classic PGA, Northern Ohio Golf Association – Player of the Year.   

Gavin Sontag – Class of 1995
A.H.S.: Basketball – 2 Letters; Tennis – 4 Letters, Three time Sectional Champ, Three time District Champ, Two Time State Place (2nd and 4th)
University of Illinois: Tennis – 4 Letters, Three time All Big Ten, Two time NCAA Div. I All American
Professional: 3 ½ years, Won 9 Professional Events in Doubles.

Pat Duncan – Class of 1995
A.H.S.: Basketball – 3 Letters; Tennis – 4 Letters
Case Western Reserve: Basketball – 4 Letters and Team Captain 

Tim Courtad – Class of 1995
A.H.S.: Football – 3 Letters; Wrestling – 4 Letters; Track – 4 Letters,
College: Wrestling – 4 Letters, Two time MAC Champion, Two time NCAA District I National Qualifier, Two time Freestyle All-American
Coach: Clarion College and Cleveland State University

Tom Courtad – Class of 1995
A.H.S.: Football – 3 Letters; Wrestling – 4 Letters; Baseball – 3 Letters
Case Western University: Football – 3 Letters, Division III Academic All-American  

Inducted 1995

Charles Thorton – Class of 1958
A.H.S.: Football – 2 Letters; Basketball – 3 Letters; Baseball – 3 Letters

John Nussbaumer – Class of 1969
A.H.S.: Football – 3 Letters; Track – 4 Letters; Baseball – 3 Letters
Dennison University: Attorney and Professor of Law 

Harry Lee – Class of 1953
A.H.S.: Football – 4 Letters; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters
Ohio Northern University: Football – Outstanding Freshman and Varsity Letter

Inducted 1993

William Miller – Class of 1948
A.H.S.: Football – 4 Letters; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters; Track – 1 Letter

Robert Pealer – Class of 1965
A.H.S.: Football – 3 Letters; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters; Track – 3 Letters

Byron Spruell – Class of 1983
A.H.S.: Football – 3 Letters; Basketball – 2 Letters; National Honor Society
University of Notre Dame: Football
A.H.S. 2001 Distinguished Alumni Award

Robert W. Russell – Class of 1959
A.H.S.: Football – 2 Letters; Basketball – 3 Letters; Recipient of Mayne Griffith Award and 1959 Activity Award Recipient  

Richard Russell – Class of 1957
A.H.S.: Football – 2 Letters; Basketball – 2 Letters; Baseball – 2 Letters

Inducted 1992

James M. O’Brien – Class of 1967
A.H.S.: Football – 3 Letters; Basketball – 4 Letters; Track – 4 Letters and Four year Relay Champions and Record Holder Team, State Cross Country Championship Team
West Point Academy: Graduated 2nd Ltn. and Track 4 Years 

Edward E. McVeigh – Class of 1935
A.H.S.: Football – 4 Letters and Quarterback; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters; Track – 4 Letters.
Kenyon and Kent State University  

Patricia William Holly – Class of 1960
A.H.S.: Field Hockey, Softball, Volleyball, Basketball, Tennis, Archery, Tumbling, Track & Field.  
Wittenberg University: Field Hockey – 4 Years and All–Great Lakes Team 4 Years;  Volleyball – 4 Years; Basketball – 4 Years; Softball – 4 Years; Synchronized Swim Club
Coach: 1964-67 – Tecumsey High School; 1976-68 – Indiana University; 1968–1992 – Wittenberg University – coached Bowling, La Crosse, and Swimming     

Kim Heisler – Class of 1971
A.H.S.: Football – 2 Letters; Basketball – 2 Letters; Golf – 1971 CVC Golf Champion and Regional Medalist Award Winner
Florida State University: Golf 1971-75
PGA Professional Golf: 1977 – 1981

Joe Manno – A.H.S. Coach
Golf – State Champs 1971, District Champs – 1971 and 1972, Sectional Champs – 1971, 1972, 1973, 1977, CVC Coach of the Year – 1971,1972,1973,1977   

 Helen M. Shilling – Coach
“Mother of Aurora High School Girls Athletics”
1945 – 1974 – Science and Physical Education Teacher
Introduced Girls Sports to A.H.S.
Initiated and Organized Girls Athletic Association
Started A.H.S. Girls Interscholastic Team Play 

Inducted 1986

Greg Johnson – Class of 1973
A.H.S.: Cross Country – 2 Letters; Track – 3 Letters; Baseball – 1 Letter
Tri-State University: Cross Country – Three time All-Conference, Two Time All-State, Track- Three time All-Conference, Three time All-State, Six time Conference State Champion, Two time All-American, Three time Tri-State MVP.
Member of Tri-State Athletic Hall of Fame

Casey Courneen – Class of 1969
A.H.S.: Football – 3 Letters; Basketball – 4 Letters; Golf – 4 Letters; Baseball – 4 Letters;
Junior Year – All-Portage County Basketball, 1st Team – Record Courier All-Star Team Basketball, Dream Team Basketball – Cleveland Plain Dealer, Senior Year – Basketball All CVC.   Recipient of Mayne Griffith Award
Rutgers University: Basketball, Golf – 4 years, Captain 1973,   

Michael Scott – Class of 1973
A.H.S.: Football – 3 Letters; Wrestling – 2 Letters and 3rd in Ohio; Track – 3 Letters and State Qualifier
Georgia Institute of Technology: Wrestling – 3 Letters, Mid-South Conference Champ, Southeastern Conference Champion.    

Stanley “Butch” Perchan – Class of 1965
A.H.S.: Football – 3 Letters and two time All-County; Basketball – 3 Letters and Two time All-County Co-Captain  
Ashland College: Football – 2 Letters;  Track – Two school records in 440 mile and 2 Mile Relay
Coach: Ravenna High School – Football and Head Track; Tri-State College – Ten years  

Todd Jindra – Class of 1973
A.H.S.: Football – 3 Letters; Wrestling – 3 Letters and Two time Hudson Tourney Champ, Undefeated Senior Sectional Champ, Two time District Champ, STATE CHAMPION
Ohio State University: Wrestling – 4 Letters

Charles Brown – Class of 1953
A.H.S.: Football – 4 Letters and 2 Undefeated County Teams; Basketball – 3 Letters; Track – 4 Letters, Baseball; 4 Letters  

Harry Gilcrest – A.H.S. Coach
A.H.S. Football Coach – Three Portage County championships, 1 Undefeated Team;
Also directed Aurora High School Band and Choir                                        

Inducted 1982

Thomas Curtis – Class of 1966
A.H.S.: 3 Letters and Two time All-County, County MVP, 2nd Team Ohio; Basketball – 4 Letters and Three time All-County, All-County MVP, All District, Two times Honorable Mention; Track – 3 Letters and State Qualifier (High Jump)
University of Michigan:  3 years Varsity Football, broke Big Ten interceptions record, two  NCAA records in interceptions and returns, Two time All Big Ten
Professional: Baltimore Colts, Miami Dolphins – 2 Super Bowl Championship Teams   

Allen “Pres” Bliss – Class of 1953
A.H.S.: Football – 4 Letters and All-County two years; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters, Track; 3 Letters
Miami University: Football – 4 Letters, 1st Team – All MAC, All-American Honorable Mention, Played on Sugar Bowl Team,
Professional: Drafted Cleveland Browns – 1957  

Edward Oswald – Class of 1945
A.H.S.: Football – 4 Letters; Baseball – 2 Letters; Track – 2 Letters, Led two teams to County Football Championships

Thomas P. Truce – Class of 1933
A.H.S.: Football – 4 Letters and Two time All-County; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters
Baldwin Wallace College: Football – 4 Letters and Ohio Conference Championship Team; Track – 4 Letters

Frank Langmyer – Class of 1927
A.H.S.: Football – 4 Letters and Two time All-County; Basketball – 4 Letters; Baseball – 4 Letters

 

 

Athletic Hall of Fame Inductees – If you have found something in error, want to update your information, provide an up to date photo – please contact us here. 

%d bloggers like this: